MONTE CAPPA

MONTE CAPPAMonte CappaMONTE CAPPAMONTE CAPPAMonte Cappa

Hemen rezervasyon yap
MONTE CAPPA

KARLIK KÖYÜ

Karlık köyünün bulunduğu alan çok eski tarihli bir kesimdir ve Dereköyler Vadisi olarak adlandırılır. Karlık köyünün Karluk Türkleriyle akrabalıklarından dolayı bu adı aldığı rivayet edilir ama köyün hemen üzerinde Hitit yerleşim yerinin bulunması ve bir alt kuşakta Hıristiyan kavminin yaşamış olması, köyün antik adının daha da araştırılması gerçeğini ortaya koyarak, bu adın Karluk Türklerinden de önce bir dönemden geldiğini düşündürmektedir. Asya göçlerinden Anadolu’ya gelen kavimlerin içinde Asya’da tarihi akrabalıkları bulunan Karluk ve Tohar (Tahar) Türklerinin bulunması, bize bu yerleşim yeri hakkında başka ipuçları da vermektedir.

Monte Cappa’nın terasında otururken çıplak gözle rahatlıkla görebileceğiniz kayadan oyulmuş sığınaklar eski kavimlere barınak olmuştur ve değişik uygarlıkların izleri mevcuttur. Bunlardan başlıcaları; Kapadokya Krallığı, Roma ve Bizans uygarlıklarına ait olanlardır. Bölgede Türklerin izleri Selçuklularla başlamaktadır. Karlık Köyü’ne 3 km mesafede bulunan  Aziz Theodore  Kilisesi (St.Theodore  Church), Bizans İmparatoriçesi Theodora adına yaptırılmış ve Kapadokya'nın kayadan oyma en büyük erken dönem kilisesidir. Aziz Theodore  Kilisesi 11-13. yüzyıllara tarihlenmektedir. Kilisede, peygamberlerin görünümü, havarilerin görünümü, deesis, müjde, İsa çarmıhta ve madalyonlar içinde aziz tasvirleri bulunmaktadır. Bu kilise 'T' planlı, merkezi kubbelidir. Üst katta bulunan galeriye bir merdiven vasıtasıyla çıkılmaktadır. Bu nedenle kapadokya kiliseleri içinde tek örnektir. Genelde resimleri iyi korunmuş olan kiliseyi üç farklı sanatçı kendi stillerine göre farklı zamanlarda süslemişlerdir.

Dileyen misafirlerimiz yarım saatlik bir yürüyüş ile Theodore Kilisesi’ne rahatlıkla ulaşabilir ve kilisenin kurulduğu tepeden muhteşem vadi manzarasının keyfini çıkarabilirler. Yürümeyi tercih etmeyen misafirlerimiz ise bu konuda otel araçlarımız ile ücretsiz ulaşım için bizden destek alabilirler. Kilise, Pazartesi ve Salı günleri hariç diğer günler 8:00-17:00 arasında ziyarete açıktır.